برنامه ریزی و تحلیل سیستمها :

به منظور تربیت کارشناسانی است که بتوانند با بهره گیری از روشهای جدید و سیستماتیک و مدلهای ریاضی، مسائل تصمیم گیری در سطح واحدهای صنعتی بزرگ را تجزیه و تحلیل کنند و بیشترین رهنمود را در استفاده از منابع موجود و عملکرد اجزاء متشکل سیستم ارائه دهند.

مشاغلی که فارغ التحصیلان این دوره می توانند احراز کنند عبارتند از:
واحد طرح و برنامه ریزی موسسات تولیدی، وزارتخانه­ها و موسسات دولتی و خدماتی و برنامه ریزی.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ٥:٠۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

کدام یک از بخشهای سازمان باید پروژه CRM را اجرا کند؟

بزرگترین منافع مالی در سازمان عبارت است از هم راستا کردن کسب و کارها و همچنین استراتژیهای CRM و IT بطوریکه این همسویی در همه سازمان اجرا شود و چنانچه اختصاص به یک بخش از سازمان داشته باشد، نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.
چه چیزی باعث شکست پروژه های CRM می شود 
در واقع بسیاری از عوامل! . نخست نبود ارتباط بین افراد در زنجیره ارتباط با مشتری که ممکن است به ایجاد تصویری ناقص از مشتری منجر شود. ارتباطات ضعیف در این قسمت منجر به پیاده سازی تکنولوژی در سازمان اما بدون پشتیبانیهای لازم از کاربر می شود. به عنوان مثال در صورتی که منافع پرسنل فروش به شکل کامل با سیستم همراستا نباشد، ممکن است اطلاعات جمعیت مشخصی که موفقیت سیستم را سبب می شود، به سیستم وارد نکنند. 500 شرکت برتر آمریکا به دلیل مقاومت پرسنل فروش در برابر تلاشهای پیشین برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مشتریان، تا چهار مرتبه مجبور به تلاش برای پیاده سازی سیستم CRM خود شده اند.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ٥:٠٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

عوامل کلیدی موفقیت در پیاده سازی یک سیستم CRM

•  پروژه CRM سازمان خود را از طریق ایجاد پروژه های نمونه و نیز اعمال مقاطع زمانی مشخص (milestones) به قطعات قابل مدیریت کردن تقسیم کنید. کار را با یک پروژه نمونه آغاز کنید بطوریکه تمام گروهها و زیربخشهای سازمان را دربر بگیرد .این پروژه نمونه باید به گونه ای باشد که هم بتواند کل پروژه را در بر داشته باشد و در عین حال نیز به اندازه کافی کوچک و منعطف باشد تا بتوان با استفاده از آن تصویری کلی از پروژه به دست آورد. 
•  امطمئن شوید که برنامه های شما برای یک سیستم CRM دارای چارچوبی با معماری قابل قیاس(scalable) باشد 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ٥:٠٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

نمونه هایی از اطلاعاتی که پروژه های CRM جمع آوری می کنند

 پاسخ به نامه نگاریها 
 تاریخهای حمل و تکمیل سفارش 
 اطلاعات فروش و خرید 
 اطلاعات حسابداری 
 اطلاعات ثبت نام از طریق وب سایت 
 اطلاعات خدمات پس از فروش 
 اطلاعات جمعیت شناختی 
 اطلاعات فروش اینترنتی 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ٤:٥٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

نصب و راه اندازی یک CRM چقدر هزینه در بر خواهد داشت

اندکی بیش از آنچه که کارمندان فروش نرم افزار مدعی هستند!! . برخی از فروشندگان مدعی هستند که     نرم افزار CRM آنها می تواند در زمانی کمتر از یک هفته نصب شده و کار کند. چنین بسته های نرم افزاری در طولانی مدت چندان مفید به فایده نخواهند بود زیرا نمی توانند تصویر جامعی را از بخشهای مستقل و در عین حال مرتبط با هم که مورد نیاز مشتری است ارائه دهند. زمان مورد نیاز برای پروژه های CRM ی که نیازهای آن به خوبی برداشت شده، به پیچیدگی پروژه و اجزای آن بستگی دارد.

 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ٤:٥۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

آیا شاخصهایی برای سنجش میزان نیاز به پروژه های CRM وجود دارد؟

عملاً نه! ولی در عمل یک راه برای ارزیابی میزان نیاز به پروژه های CRM ، شمارش کانالهایی است که یک مشتری از طریق آنها می تواند به سازمان دسترسی داشته باشد. هر چه میزان کانالهای ارتباطی سازمان بیشتر باشد، نیاز به داشتن یک سیستم CRM با تصویری با تمرکز بر یک مشتری خاص بیشتر می شود.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ٤:٥٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

این رویداد چگونه اتفاق خواهد افتاد

مزایایی که برای CRM برشمردیم تنها با خرید و نصب یک نرم افزار CRM محقق نخواهد شد. برای آنکه یک سیستم CRM عملاً اثربخش باشد، سازمان باید پیشتر تصمیم گرفته باشد که به دنبال کدام یک از اطلاعات مشتری است و نیز از جمع آوری این اطلاعات چه چیزی را دنبال می کند. به عنوان مثال بسیاری از موسسات مالی شرایط زندگی مشتریان خود را به دقت پیگیری می کنند تا بتوانند خدمات بانکی مناسبی نظیر رهن یا اجاره را در مواقع مناسبی به آنها ارائه کنند تا نیازهای آنها را به بهترین شکل پاسخ دهند.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ٤:٤٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

هدف از CRM چیست؟

ایده اصلی CRM کمک به بنگاهها برای استفاده از تکنولوژی و منابع انسانی در به دست آوردن دیدی بهتر نسبت به رفتارهای تجاری و ارزشی است که هر مشتری برای سازمان ایجاد می کند. در صورتی که یک سیستم CRM بتواند مطابق با ایده بالا عمل کند، سازمان قادر خواهد بود: 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ٤:٤٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

CRM چیست؟

CRM چیست؟ واژه CRM مخفف Customer Relationship Management یا سیستم مدیریت ارتباط با مشتری است. در حقیقت این سیستمها راهبردی است برای جمع آوری نیازها و رفتارهای تجاری مشتریان تا به ایجاد روابطی قویتر با آنها منجر شود. در نهایت، رابطه قوی با مشتریان مهمترین رمز موفقیت هر کسب و کار است. تکنولوژیهای بسیاری در قالب مدیریت ارتباط با مشتری CRM ارائه شده اند اما داشتن تصویری از CRM به عنوان مجموعه ای از تکنولوژی نیز نادرست است. به عنوان روشی بهتر برای درک CRM ، می توان آنرا به مانند فرایندی دانست که به ما کمک می کند تا اطلاعات مختلفی از مشتریان، فروش، اثر بخشی فعالیتهای بازاریابی، سرعت عمل در پاسخگویی به مشتری و نیز تمایلات بازار را به شکل یکجا جمع آوری کنیم. 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ٤:۳٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

زیر مجموعه های صفحه مدیریت دانش:

 

 

در اقتصاد روز دنیا اساس ایجاد ارزش پایدار از طریق توسعه دارائی های نامشهود بر اساس دانش و تجربیات درون سازمانی اتفاق می افتد. امروزه مهم ترین فعالیت سازمان ها مدیریت دارائی های نامشهود خود نظیر دانش نیروی انسانی می باشد. دانشی که طی سالیان سال و با سرمایه گذاری از سوی سازمان حاصل گردیده و در بسیاری از موارد با نادیده گرفتن این سرمایه اندوخته شده، ضررهای جبران ناپذیری را بر پیکره پیشبرد سازمان شاهد هستیم. خداحافظی با دانش افراد با سابقه، مشاهده انواع دوباره کاری ها و مواردی از این دست همگی نشانه هائی از عدم وجود سیستمی به منظور مدیریت دانش می باشد. مدیریت دانش علمی به منظور ایجاد حافظه سازمانی و افزایش توانمندی سازمان در استفاده از داشته های خویش است. داشته هایی که تنها در طول زمان و با صرف هزینه های گزاف انسانی، مالی و اعتباری حاصل می گردد.

 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱:٢٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع صنایع

می توان گفت مهمترین و پیچیده ترین امتحان ورودی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع متعلق به گرایش مهندسی صنایع_صنایع می باشد. دروسی که در این گرایش از دانشجویان امتحان گرفته می شود نسبت به گرایش های دیگر برای دانشجویان صنایع تخصصی تر بوده و لذا دانشجویان صنایع از این جهت از دانشجویان رشته های دیگر جلوتر هستند ولی باید بگوییم سخت ترین امتحان ورودی رشته مهندسی صنایع مربوط به این گرایش می باشد.

 

 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱:٢۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

اهمیت مهندسی صنایع

مرور توانمندی ها و خدمات مهندسی صنایع، نقش و اهمیت مهندسی صنایع را به وضوح بیان می کند. امروزه حیات اقتصادی سازمان ها و موسسات تولیدی و خدمات در بازار رقابتی شدید جهانی به استفاده بهینه از منابع در دسترس وابسته است. عموماً منابع در دسترس شامل مواد، منابع انسانی، ماشین آلات (شامل تجهیزات، لوازم جانبی، امکانات مورد نیاز شامل فضا و انرژی و ...)، منابع اطلاعاتی و منابع مالی طبقه بندی می شوند. ایجاد و نگهداری منابع یاد شده هزینه هایی را برای سازمان به دنبال دارد. هزینه تمام شده واحد محصول هر موسسه متأثر از نحوه به کارگیری این منابع است.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱:٠۸ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

موضوعات پژوهشی برای مهندسان صنایع

موضوعات پژوهشی که مهندسین صنایع درحیطه های کاری به آن می پردازند عبارتند از:


• اقتصاد وهزینه یابی


• کیفیت


• کنترل تولید و موجودی


• تکنولوژی تولید


• مدیریت

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

پست های سازمانی برای مهندسان صنایع

پست های سازمانی که بطور نمونه از تخصص مهندسی صنایع بهره می گیرند عبارتنداز:


• رئیس مهندسی صنایع


• سرپرست امورسازمانی


• رئیس امور برنامه ریزی وبودجه


• سرپرست امورسازمانی


• رئیس وام وسرمایه گذاری


• رئیس برنامه ریزی وتحلیل های مالی

 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

توانایی های پایه تخصصی در گرایش ایمنی صنعتی

با رویکردی بهساز و پیشگیرانه و درعین حال مهندسی، در جوارمتخصصین بهداشت حرفه ای که از دید پزشکی بیشتری به دنیای کار می نگرند تا صنعتی، تلاش در ایجاد نظام های شناخت خطرات و محدودسازی عملکردهای غیرایمن درمحیطهای کاری داشته،روشها،برنامه هاوفرآیند هایی برای کنترل و ارزیابی خطرات راپی گرفته،تلاش درایجاد فضایی سالم برای انجام حرکتهای بهره ور دارد. این کارشناس صنایع ضمن تسلط برآگاهی های عمومی مهندسی صنایع به ویژه درراستای تطابق دادن کار با توانایی های انسانی،در زمینه هایی همچون مهندسی انسانی، عوامل فیزیکی و شیمیایی زیان آورمحیط کار،حفاظت صنعتی،اصول مدیریت ایمنی دارای تبحروتخصص است.طراحی نظام هایی که بتوانند از صدمه واردآمودن به انسانها،امکانات و تجهیزات پیشگیری کرده ،حرکت ملایم و روان اجرارا تضمین نماید،بخشی از توانایی های اجرایی این متخصص بشمار می رود.


(برگرفته از سایت دانشگاه علم و صنعت ایران)ش

 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

توانایی های پایه تخصصی در گرایش تکنولوژی صنعتی

کارشناسی با بینش فنی تر از دو گرایش قبلی، مشابه با کارشناس ساخت و تولید در مهندسی مکانیک ولی مجهز به توانایی های بهینه سازی، آگاه به مسایل بهینه سازی ساخت و ساز فرآورده های صنعتی و نیز نگهداشت و راه اندازی فنی واحد های اجرایی .دارای توانایی انتقال و مدیریت یک تکنولوژی، نیز حفظ وحراست از آن. به مدد امکانات سخت ونرم افزاری درجهت حفظ و نگهداشت نظام فنی واجرایی گام برمی دارد. با مدیریت تکنولوژی های دردسترس یا مواردی که در قالب انتقال تکنولوژی بده بستان می شوند، گام های موثری در جهت افزودن کمیت وکیفیت فرآورده هاو نیزبهره برداری موثر از امکانات دردسترس برمی دارد. با استفاده از تجهیزات کامپیوتری و مدارهای منطقی قادر است طیف زیادی از خواست های اجرایی بشر که، بدلیل محدودیت های انسانی بسهولت قابل تحقق نیستند را عینیت بخشد. مباحث اجرایی و مهارتی ساخت و تولید فرآورده های صنعتی، طراحی قالب، قید و بست های صنعتی، عملیات حرارتی و مباحث انتقال تکنولوژی رامی توان در زمره زمینه های تخصصی مورد علاقه این کارشناس ذکرکرد. او از طراحی یک ایده، نمونه سازی آن تا مرحله ساخت و تدارک امکانات تولید گرفته، تا مدیریت مراحل اجرایی توان خدمت رسانی دارد. ضایعات و منابع بروز آنها را شناسایی کرده، می تواند تاثیر تلاشهای گوناگونی که انجام می گیرند را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهد.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

توانایی های پایه تخصصی در گرایش تولید صنعتی

این کارشناس که به ابزارهای تحلیلی و کاربرد مبانی آمار و احتمالات مجهز شده، قادر است با تجزیه و تحلیل هایی که پیرامون برنامه ریزی تولید، کنترل و مدیریت پروژه ، کنترل کیفیت، بهبود کارآیی تولید و نیز طرح ریزی های گوناگون مهندسی در واحدهای اجرایی انجام می دهد، امکان موثر تر تولید شدن فرآورده ها یا عرضه مطلوب تر خدمات را پدید آورد. طراحی ایجاد واحد های کاری، برنامه ریزی تولید، برنامه ریزی و کنترل موجودی ها ، نظام های تعمیر و نگهداری و اصول مدیریت و الگوگیری را می توان محورهای کلیدی تخصص این کارشناس ذکرکرد. او می تواند بگونه ای یک نظام اجرایی را برنامه ریزی کند که ،چند هدف متفاوت و گاه در تضاد با هم در قالبی بهینه تحقق پیدا نمایند. مثلا قیمت ها کاهش یافته، ارزش افزوده بالارفته، حمل و نقل ها کم شده، موجودی های محدودتری نگاه داشته شده ، و درعین حال قابلیت اطمینان بالاتری نیز برای حفظ رقابت پذیری وجود داشته باشد.

 

 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

توانایی های پایه تخصصی در گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستم

تخصص این کارشناس ایجاب می کند تا، با استفاده از روشهای نظام مند و مدل های ریاضی ، مسایل تصمیم گیری در سطح واحدهای اجرایی راتجزیه و تحلیل کرده، بهترین راهکارها را در استفاده موثر از منابع موجود و عملکرد معقول اجزاء متشکله نظام ها به مدد ابزارهای تحلیلی ارایه نماید. او به عنوان نمونه با مدلسازی می تواند تعیین کند، شبکه لوله کشی آب شهر که در گذر زمان نیاز به تعمیر و نگهداری پیدا می کند، بطور منظم چگونه برنامه ریزی شود تا ، از کار افتادگی ها به دلیل نیاز به تعمیرات به حداقل برسند . چگونه واحدی تولیدی یا خدماتی را برنامه ریزی بهینه کرد تا به میزان قابل توجهی به اهداف تعریف شده دست یابد.
مباحثی چون طرح ریزی اطلاعاتی و کنترل مدیریت، برنامه ریزی حمل و نقل، اصول شبیه سازی، تجزیه و تحلیل نظام ها و اصول مدیریت که وابستگی مطلوبی به ریاضیات و آماردارند را، می توان بخشی از زمینه های علمی تخصصی این کارشناس ذکرکرد.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٢:۱٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

چه کسانی جذب رشته مهندسی صنایع می شوند؟

• آنانی که از دبیرستان با گرایش ریاضی فیزیک به دانشگاه آمده ویا در دیسیپلین های مختلف دانشگاهی خاصه مهندسی درحال تحصیل بوده، و تمایل دارند از ارجهیت های مهندسی صنایع استفاده کنند و تغییر گرایش تحصیلی می دهند


• کسانی که، تمایل دارند با توانایی های ریاضی گونه خویش، ارتباط بهینه ای بین اجزاء نهادها، نظام ها و امکانات پدید آورند


• آنان که به برنامه ریزی و هدایت موثر امکانات اندیشیده و نظام مند هستند

 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

 

 همچنان که دیده می شود، مهندسی صنایع می کوشد تا مسائل را با دید کلی و سیستمی حل کند. لازم به تذکر است که بیشتر سیستمهای کنونی، به واسطه وسعت عمل و پیچیدگی روابط بین آنها، به سادگی قابل تجزیه و تحلیل نیستند، از اینرو مهندس صنایع برای طراحی و گرداندن این سیستمها، بویژه از نقطه نظر مدیریت و تصمیم گیری، به دانش نرم افزاری نیاز دارد. همچنین در سیستمهایی نظیر CAD/CAM  و سیستمهای ساخت انعطاف پذیر FMS و رباتها نیز ضرورت برنامه ریزی موجب شده است که افق گسترده ای را در مقابل مهندسی صنایع برای  حل معضلات فنی اقتصادی فرایندهای صنعتی گشوده شود.

به طور خلاصه، مهندسی صنایع دانش بسیار موثری در پیشبرد هدفهای هر سازمان است. مهندس صنایع  برای کمک  به ایجاد یا بهبود چنین سیستمهایی به وجود آمده است. لازم به تذکر است که مهندس صنایع می تواند علاوه بر سازمانهای صنعتی و تولیدی، در سایر سازمانها مانند بانکها، شرکتهای بیمه، بیمارستانها و سازمانهای دولتی و غیر دولتی فعالیت کند.

(برگرفته از سایت دانشگاه صنعتی شریف)

مه

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٢:۱۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

فعالیتهای مهندسی صنایع را می توان به قرار زیر خلاصه کرد:

·       بهینه سازی با استفاده از روشهای تحقیق درعملیات شامل برنامه ریزی خطی، شبیه سازی، برنامه ریزی غیر خطی و پویا و عدد صحیح و آنالیز تصمیم گیری، تحلیل سیستمها، مدلهای احتمالی و تئوری شبکه ها

·       انتخاب و طراحی فرایندها و روشهای ساخت

·       انتخاب و طراحی ابزار و تجهیزات

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

معرفی رشته مهندسی صنایع در مقطع لیسانس

پیشرفت علوم و تغییرات سریع تکنولوژی و لزوم توجه به مسائل اجتماعی و انسانی دراواسط قرن گذشته میلادی باعث شد رشته های مهندسی سنتی از قبیل شیمی، راه و ساختمان، مکانیک، برق و غیره دیگر پاسخگوی کلیه مسائل سازمانهای صنعتی و خدماتی نبوده و برای جبران چنین کمبودی از  پیوند رشته های گوناگون علم و مدیریت، ریاضیات، اقتصاد و روش های مهندسی، رشته جدیدی به نام مهندسی  صنایع به وجود آمد.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

رتبه های برتر موسسه در گرایش صنایع صنایع:

1- علیرضا حسین زاده - رتبه 4 صنایع-صنایع - از دانشگاه علم و صنعت ایران 

2- محمد حسام شاکری- رتبه 5 صنایع-صنایع - از دانشگاه خواجه نصیر تهران 

3- محمود جهانشاهی- رتبه 6 صنایع-صنایع - از موسسه غیر انتفاعی صنعتی بابل 

4- فاطمه کرمیار - رتبه 7 صنایع-صنایع - از دانشگاه آزاد تهران جنوب

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

رتبه های برتر گرایش مهندسی صنایع - مهندسی صنایع89

1- آقای محمد نژاد            رتبه 5

2- آقای سلطانی             رتبه 6

3- خانم حمیدیان             رتبه 7

4- آقای خدمتی               رتبه 8

5- خانم خدام                  رتبه 9رتبه های برتر دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع در سال 89

6- خانم مختاری              رتبه 10

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

معرفی منابع به منظور آمادگی کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع - صنایع

منابعی که با علامت (*) مشخص شده اند از اهمیت فوق العاده بالائی برخوردارند و باید حتما به خوبی مطالعه شوند، سعی شده است از ارائه منابع متعدد جلوگیری شده و تا حد امکان کمترین تعداد منابع با بیشترین کارائی و بازدهی معرفی گردد.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

معرفی گرایش مهندسی صنایع – سیستم های اقتصادی - اجتماعی


پیچیده ترین سیستم ها، سیستم هایی هستند که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به انسان یا گروهی از انسان ها مرتبط باشند. بدین جهت سیستم های اقتصادی و اجتماعی که بطور مستقیم با انسان سرو کار دارند، از نظر تحلیل، پیش بینی رفتار و کنترل جزو پیچیده ترین سیستم ها دسته بندی می شوند.

 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

سایت های مرتبط

با پیشرفت روز افزون اینترنت سایت های مرتبطی در زمینه مهندسی راه اندازی شده است که هر کدام به دنبال ارائه مطالب مفید و جذب دانشجویان به سمت خود بوده اند از جمله این سایت ها می توان به پرتال دانشجویان مهندسی صنایع و یا بانک جامع مهندسی صنایع و مدیریت ایران (بتسا)اشاره نمود که این سایت ها با در اختیار قرار دادن کتاب و جزوات مهندسی صنایع سعی در جذب بیشتر دانشجویان دارد.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

مواد آموزشی

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

واحدهای درسی در طول کارشناسی ارشد مهندسی صنایع - صنایع

واحد های زیر برای دانشجویان اجباری می باشند:
 
نام درس          
واحد
اقتصادمهندسی پیشرفته
3
طراحی سیستمهای صنعتی
3
سیستمهای صف
3
روشهای آماری
3
 
دانشجویان می بایست از واحد های زیر 12 واحد را به اختیار بگذرانند:
 
نام درس
واحد
برنامه ریزی تولید پیشرفته
3
شبیه سازی کامپیوتر
3
فرایندهای احتمالی
3
برنامه ریزی پیشرفته
3
برنامه ریزی پویا
3
مدیریت سیستمهای اطلاعاتی
3
تصمیم گیری چند معیاره
3
تحلیل سیستمها
3
پیش بینی و تحلیل سریهای زمانی
3
مباحث ویژه در مهندسی صنایع
2
 
و در پایان 2 واحد سمینار و 6 واحد پروژه پژوهشی

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ٦:٠٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

مهندسی صنایع - صنایع

  گرایش مهندسی صنایع، گرایش برتر کارشناسی ارشد به شمارمی‌آید که با توجه به مواد امتحانی ، به فارغ‌التحصیلان کارشناسی همین رشته اختصاص دارد. سطح رقابت برای ورود به این گرایش بسیار بالاست و با توجه به کمیت پایین پذیرش‌شوندگان، نخبگانی که احاطه افزونتری به دروس آزمون ارشد داشته باشند قادر به ادامه تحصیل در این گرایش می‌باشند.
    دوره کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دوره‌ای آموزشی با تأکید بر آموزشهای پیشرفته در مهندسی صنایع و تجزیه و تحلیل سیستمهای صنعتی بوده و هدف آن تربیت متخصصینی است که با بهره‌گیری از آموخته‌ها و دانشهای مهندسی و دروس اختصاصی این دوره به شناخت، تحلیل و ارائه طرح برای سیستمهای متشکل از انسان، مواد و ماشین توانا باشند. دانش آموختگان دوره کارشناسی ارشد مهندسی صنایع قادر به انجام خدمات گسترده‌ای در زمینه های زیر هستند:

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ٥:٤٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

در گام آتی به بررسی دو گرایش اصلی مقطع کارشناسی یعنی تولید صنعتی و برنامه‌ریزی و

گرایشهای تولید صنعتی و برنامه‌ریزی و تحلیل سیستمها را بیشتر بشناسیم !

تولید صنعتی فن به‌کارگیری مهارتهای تکنیکی - اقتصادی و استفاده موثر و نظام‌یافته از نیروی انسانی سازمان ، ماشین‌آلات ، تجهیزات ، سرمایه ، ساختمان و مواد به منظور تولید کالا با کیفیت و کمیت مطلوب می‌باشد .

برنامه‌ریزی و تحلیل سیستمها فن به‌کارگیری روشهای علمی جهت حل مسائل تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در واحدهای صنعتی - خدماتی ، شامل جمع‌آوری اطلاعات ، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها ، مدل‌بندی و حل مساله می‌باشد .

با دقت و توجه موشکافانه در تعاریف فوق می‌توان رسالت ،‌ اهداف و ویژگیهای مهندسی صنایع را بیان نمود :

 

 

 

konkorarshad.blogfa.com/post-16.aspx

 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ٢:٥۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

ابعاد محوری مورد انتظار از متخصص مهندسی صنایع

1.مهارت‌ها و فنون مهندسی صنایع را که نقشی حیاتی در هر فرآیند بازسازی اقتصاد و اجتماعی دارد، به خدمت گیرد.

2.طیف قابل ملاحظه‌ای از بهبود در بهره‌گیری از منابع مالی، انسانی، زمانی و معنوی در دسترس را با استفاده از ابزارهای علمی مدل‌سازی و شبیه‌سازی، تحقق دهد.

3.توانایی تدارک سطح هرچه بالاتری از رضایت از خدمات را برای مشتریان در حرفه‌های گوناگون ایجاد کند.

4.تغییر در میزان راندمان فعالیت‌های در حال انجام در سطح کارگاه‌های اجرایی گوناگون را پدید آورد.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ٢:٥٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

اطلاعات کامل رشته مهندسی صنایع

مهندس صنایع زن یا مرد که نسبت به سایر کارشناسان مهندسی با گستردگی و تنوع کاری بیشتری با مسایل میدان اجرا همراهی می‌کند، از یک سو تمرکز تخصصی بر مبنای مهندسی و فناوری داشته، و از سویی دیگر بر روش‌های علمی افزایش بهره‌وری و کارآیی و تغییر در فناوری نظام‌های خدماتی و تولیدی با استفاده از ابزارهای مدل‌سازی، بهینه‌سازی و شبیه‌سازی تسلط دارد. ویژگی بین رشته‌ای و تنوع توانایی‌های این رشته مهندسی که به طور روز افزون مطلوبیت تخصص می‌یابد، سبب شده ظرف سال‌های اخیر این رشته جایگاه اجتماعی خویش را از منظر علاقمندان ورود به دانشگاه ایران از رتبه نهم، به اول و دوم بدل نماید. این حسن استقبال سبب ورود علایق، ظرایف و توانایی‌هایی به این رشته شده و به شدت باعث توسعه و تحول در آن گردیده است. در دنیا در حال حاضر فرآیند مشابهی در مورد این رشته در حال روی دادن است، به طوری که می‌توان سه نوع برخورد اجتماعی متفاوت نسبت  به این رشته را مشاهده نمود:

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ٢:۳٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

جملات مدیریتی

1-بسیاری از مدیران هنگامی که در برابر ابزارهای بهبود عملکرد قرار می گیرند شبیه بچه ها در شیرینی فروشی عمل می کنند آنها آنقدر استفاده می کنند تا مریض شوند

2-برنامه ریزی بهترین سلاح برای جلوگیری از اشتباه در سازمان است. برنامه ریزی سرمایه گذاری در آینده سازمان است

3-امروز فقط یک ترکیب برتراز ابزارهای بهبود برای سازمان شما وجود دارد. بدون در نظر گرفتن همه انتخابها هرگز ترکیب صحیح  را پیدا نخواهید کرد

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱:٥٦ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

تعریف شناسی مهندسی صنایع

نخستین گامها در شناخت پدیده‌ها ، با تعریف نمودن آنان آغاز می‌گردد . تعریف‌شناسی ، اشرافی نسبت به موضوع در اختیارمان می‌نهد و یاریمان می‌دهد تا با ذهنی روشنتر به جستجو و پژوهش در محتوای آن ادامه دهیم . در تعریف‌شناسی مهندسی صنایع که مشتمل بر گامهای اول تا سوم خواهد بود ، ابتدا به تعریف مهندسی خواهیم پرداخت و سپس مهندسی صنایع را تعریف نموده و آنگاه این تعریف را به تفسیر خواهیم نشست .

در پایان گام سوم ، توانایی این را خواهیم داشت که با بیانی روشن و صریح ، تعریفی کوتاه اما مبین و مفهوم از مهندسی صنایع ارائه دهیم تا آغازی باشد بر پژوهش در حیطه دانش مهندسی  صنایع .

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱:٤٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

برخی از زمینه های کاری مشخص مهندسی صنایع در بازار کسب و کار عبارتند از:

برنامه ریزی استراتژیک و عملیاتی سازمان

مدیریت تولید

مدیریت مهندسی

مدیریت پروژه

مهندسی لجستیک

سیستمهای تولیدی

مهندسی سیستمهای کیفیت

مهندسی سیستمهای اطلاعاتی

مهندسی مالی

مهندسی ارزش

مهندسی سیستمهای بهرهوری

طراحی فرایندها و ساختارهای سازمانی

امیدوارم مورد توجه شما دوستان عزیز قرار گرفته باشد و توانسته باشم تا حد قابل قبولی مهندسی صنایع را در همه ابعاد معرفی کرده باشم متن بالا پژوهشی بود از منابع مختلف البته با تلخیص و نگارش .

 

 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱:٤۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

زمینه‌های شغلی”مهندسی صنایع”

با پیشرفت و تحول سریع علوم و فنون و پیچیدگی‌های روز‌افزون آن، بالطبع نظام‌های تولیدی و خدماتی نیز گسترش یافته‌اند. که در میان اداره صحیح و مناسب اینگونه واحد‌ها مستلزم بکار‌گیری تکنیک‌های علمی و پیشرفته جهت پیش‌بینی، مدلسازی، برنامه‌ریزی، تأمین و تدارک، اجرا و نظارت و ارزیابی نتایج حاصله در راستای وظایف مدیریتی است. نتایج حاصله در راستای وظایف مدیریتی است. همانطور که می‌دانیم فعالیت هر نظام اعم از تولیدی یا خدماتی با اتکا بر فناوری خاص آن تداوم و استمرار دارد و صرفنظر از ماهیت فنی و صنعتی، امر فناوری دارای چهار جزء اصلی زیر می‌باشد یعنی شامل: تجهیزات، امکانات تولیدی و خدماتی، مدیریت و سازمان، نیروی انسانی و دانش فنی. از آنجا که رشته‌های مهندسی مرسوم نظیر مهندسی مکانیک، برق، ساختمان و …. بیشتر به ابعاد فنی صنعت توجه دارند، در فرآیند کسب‌و‌کار رقابتی به تنهایی پاسخگوی مسائل پیچیده خدمات مهندسی و مدیریتی مدرن امروزی که به صورت سیستماتیک تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و باور‌های انسانی را در چرخه حیات سیستم‌های مورد توجه خود لحاظ نمی‌نمایند، نیستند. لذا برای رفع چنین کمبود‌هایی رشته مهندسی صنایع با بهره‌گیری از علوم ریاضی، فیزیک، اجتماعی، اقتصادی و تکنیک‌ها و فنون مهندسی بوجود آمده است.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱:۳٧ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

در زیر به موارد اصلی وظایف مهندسین صنایع اشاره می‌شود:

۱ـ انتخاب فرایندهای مناسب و روشهای به هم بندی (مونتاژ اقتصادی).

۲ـ بررسی و انتخاب ابزار و تجهیزات مناسب جهت به کارگیری در یک سیستم.

۳ـ طراحی امکانات شامل آرایش ساختمانها، ماشین‌ها، تجهیزات اصلی و کمکی خطوط تولید و به هم‌بندی.

۴- طراحی انبارهای مواد اولیه، کالاهای نیم‌ساخته و محصولات تکمیل شده.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱:۳٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

وضعیت مهندسی صنایع در ایران

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

- فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مهندسی صنایع میتوانند در مقطع کارشناسی ارشد رشته های زیر را به تحصیلات تکمیلی ادامه دهند.

۱- مهندسی صنایع(صنایع، مهندسی سیستمهای اقتصادی و اجتماعی و سایر گرایشهای ذکر شده)

۲- مهندسی فناوری اطلاعات IT (تجارت الکترونیکی، سیستمهای چند رسانهای، مدیریت سیستم-های اطلاعاتی)

 

۳- مجموعه ی مهندسی عمران(سازه، مهندسی زلزله، مکانیک خاک وپی، راه و ترابری، مهندسی آب، سازههای هیدرولیکی، سازههای دریایی، برنامهریزی حمل و نقل، مهندسی مدیریت و ساخت، مهندسی محیط زیست، مهندسی رودخانه، مهندسی آب و فاضلاب)

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱:۳۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

بدون شرح

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱:٢٧ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

چرخه دانشجویی!!

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱:٢۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

30 پند برای مهندسان صنایع

 از پشت میزتان بیرون آیید. (تحرک داشته باشید)

2- عناصر انسانی را به خاطر داشته باشید .

3- با افراد همیشه به خوبی گفتگو کنید .

4- تجاری بیندیشید .

5- گوش کنید(شنونده خوبی باشید)

6- در یک اجتماع بزرگتر زندگی کنید.

7- به فن آوری با دیدی شکاک بنگرید . (کنجکاو باشید)

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱:۱۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

مهندس صنایع و چوپان

چوپانی مشغول چراندن گله گوسفندان خود در یک مرغزار دورافتاده بود. ناگهان سر و کله یک اتومبیل جدید کروکی از میان گرد و غبار جاده های خاکی پیدا میشود. رانندهی آن اتومبیل که یک مرد جوان با لباس Brioni ، کفشهای Gucci ، عینک Ray-Ban و کراوات YSL بود، سرش را از پنجره اتومبیل بیرون آورد و پرسید: اگر من به تو بگویم که دقیقا چند راس گوسفند داری، یکی از آنها را به من خواهی داد؟ 

چوپان نگاهی به جوان تازه به دورانرسیده و نگاهی به رمهاش که به آرامی در حال چریدن بود، انداخت و با وقار خاصی جواب مثبت داد. 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱:۱٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

تحلیلی بر رشته مهندسی صنایع!

صنایع از بی ربط ترین رشته های علوم ریاضی و فنی است : همان رشته مدیریت صنعتی گروه علوم انسانی به اضافه مکانیک دوره پیش دانشگاهی . در این رشته به بچه ها مسائل مهمی چون تحلیل سیستم , تحلیل سینما و تحلیل فوتبال آموخته میشود و به همین دلیل است که عادل فردوسی پور این رشته را تا مقطع فوق لیسانس ادامه داده تا بتواند علاوه بر گزارشگری , تحلیل فوتبال هم برای بینندگان انجام دهد. 
در این رشته دانشجویان با پاس کردن درس صعب العبور و مسخره ای به نام استاتیک , تمام انگیزه خودشان را از دست میدهند چون بعد از این درس اصولا دیگر چیزی برای پاس کردن نمیماند ! اما معمولا بچه های رشته صنایع بسیار واقع بین , دوست داشتنی و صادق اند و با درک درستی از شرایط دارند , انتظار زیادی از مدرک و دانشگاهشان ندارند و از همان اوایل دوران دانشجویی دنبال یک حرفه و شغل درست وحسابی و آبرومند هستند . جدیدا تصمیم بر آن است که این رشته از دانشگاه ها حذف شود و مباحث مورد نیاز و به درد بخور آن در طی دوران تحصیل دانش آموزان , در قالب پیک شادی در اختیار آنها قرار گیرد تا در آینده نزدیک در کشور مفتخر باشیم به این که هر ایرانی یک مهندس صنایع است . بعد از استاتیک , مبانی کامپیوتر و تحلیل بازی های تیم ملی فوتبال ایران از درس های مهم و خیلی سخت این رشته به حساب می آید. 
معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱:٠٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

درس‌های دورهٔ کارشناسی ارشد( این درس‌ها و درس‌های مشترک در دانشگاههای مختلف در س

 • مجموعه‌های فازی
 • طراحی آزمایشها
 • تحلیل تصمیم گیری
 • پایایی
 • مدیریت پروژه
 • طراحی برای ساخت
 • برنامه‌ریزی زنجیره عرضه
 • برنامه‌ریزی پویا
 • برنامه‌ریزی حطی پیشرفته
 • برنامه‌ریزی عدد صحیح
 • الگوریتم‌های فرا-ابتکاری
 • برنامه‌ریزی غیرخطی
 • سیستم‌های صف
 • سمینار کارشناسی ارشد
 • پروژه کارشناسی ارشد
 • اقتصاد مهندسی پیشرفته
 • آمار مهندسی پیشرفته
 • طراحی سیستم‌های صنعتی
 • بهینه‌سازی ترکیبی
 • مباحث منتخب
 • کامپیوتر و مدیریت داده‌ها
 • تئوری فازی
 • مهندسی کیفیت

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٢:٥۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

درس‌های مشترک دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد:

 • تحقیق در عملیات ۲
 • برنامه‌ریزی وکنترل تولید۲
 • روشهای تولید پیشرفته
 • رگرسیون
 • تئوری صف

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

مباحث نوین

مهندسی صنایع آن‌گونه که در ایران تدریس می‌شود در واقع مهندسی صنایع کلاسیک است که مبتنی بر بهینه سازی، بهینه سازی خطی (تحقیق در عملیات) و کارسنجی و زمانسنجی می‌باشد. اما مهندسی صنایع نوین مباحثی چون برنامه ریزی تعاملی، آمار مهندسی، تریز و تجزیه و تحلیل سیستم‌ها را در بر می‌گیرد.

 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٢:٤٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

دوره دکترای صنایع

دوره دکترای مهندسی صنایع مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیتهای پژوهشی و آموزشیه که باعث احاطه و دستیابی دانشجو به آثار علمی در زمینه مهندسی صنایع و توانایی در تهیه متون تحقیقاتی ، نوآوری ، کمک به پیشرفت و گسترش مرزهای دانش در این رشته خواهد میشه . دوره دکترا فقط ۳ گرایش زیر رو داره : 
1-مهندسی صنایع
2-سیستمهای اقتصادی - اجتماعی 
3-مدیریت سیستم و بهره‌وری

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ،۱۳٩۱

آشنایی با تجزیه و تحلیل حالات شکست - FMEA

A یک سری فعالیت سیستماتیک است با قصد :  

 

الف : شناسایی و ارزیابی خرابی های بالقوه که در طراحی سیستم ، محصول ، فرآیند وجود دارند و برآورد اثرات حاصل از وقوع هر یک از عوامل فوق . 

 

ب : شناسایی اقداماتی که می تواند احتمال وقوع خرابی های محتمل را کاهش داده و از میان بردارد . 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ،۱۳٩۱

اصول مدیریت

اصول مدیریت:در این درس، با مدیریت، تاریخچه، اصول مدیریت، برنامه ریزی و مدل های آن، سازماندهی، سازمانها، عوامل انسانی در مدیریت، کنترل و روش های آن و... آشنا خواهید شد.

کاربرد کامپیوتر:هدف از این درس، بالا بردن سطح علمی و افزایش توانایی دانشجویان در استفاده از نرم افزارهای مهندسی صنایع است. البته در حال حاضر، بسته به شرایط مختلف و در دانشگاه های مختلف، نرم افزارهای متنوعی تدریس می گردد.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ،۱۳٩۱

اصول شبیه سازی

اصول شبیه سازی:این درس که دارای پروژه عملی رایانه ای هم هست، بیشتر مبتنی بر آمار و رایانه است. در این درس، با اعداد تصادفی، توزیع ها، تجزیه و تحلیل به کمک شبیه سازی آشنا خواهد شد. علیرغم ارایه تئوری این درس در دانشگاه ها، جای کار و خلاقیت بسیار در آن وجود دارد.

تحلیل سیستم ها:در این درس، با مفاهیم اساسی سیستم، انواع آن، نظریه عمومی سیستم ها، شناخت و تجزیه و تحلیل سیستمها آشنا می شوید. این درس، دارای پروژه عملی و از دروس شاخص این گرایش است.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ،۱۳٩۱

 

اصول شبیه سازی:این درس که دارای پروژه عملی رایانه ای هم هست، بیشتر مبتنی بر آمار و رایانه است. در این درس، با اعداد تصادفی، توزیع ها، تجزیه و تحلیل به کمک شبیه سازی آشنا خواهد شد. علیرغم ارایه تئوری این درس در دانشگاه ها، جای کار و خلاقیت بسیار در آن وجود دارد.

تحلیل سیستم ها:در این درس، با مفاهیم اساسی سیستم، انواع آن، نظریه عمومی سیستم ها، شناخت و تجزیه و تحلیل سیستمها آشنا می شوید. این درس، دارای پروژه عملی و از دروس شاخص این گرایش است.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ،۱۳٩۱

آشنائی با دروس تخصصــی:

رنامه ریزی حمل و نقل:از دروس شاخص این گرایش می باشد. در این درس جالب، به بررسی مفاهیم، مدل ها، حمل و نقل درون شهری و درون کارخانه ای و مدل های آنها خواهیم پرداخت. این درس دارای یک پروژه عملی است که باید در یک واحد صنعتی (درون کارخانه ای) یا در سطح شهر (درون شهری) انجام شود. پیشنهاد می کنیم

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ،۱۳٩۱

ضرورت و اهمیت:

ضرورت و اهمیت: ابعاد فعالیت های صنعتی و خدماتی آن چنان گسترده است که حل مسایل تصمیم‏گیری و برنامه ریزی در سطح این گونه واحدها را بدون بهره گیری از روش علمی، غیرممکن ساخته است؛ لذا مدیریت مؤسسات تولیدی و خدماتی، نیاز مبرمی به وجود کارشناسان متبحر در امر برنامه‏ریزی دارند. بدین معنی که مدیران تنها اهداف را تعیین و سپس مسأله را به کارشناس برنامه ریزی ارایه می دهند تا مراحل جمع آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل داده ها، مدل سازی و حل مسأله به وسیله کارشناس برنامه ریز انجام شود و پاسخ یا پاسخ های مسأله ارایه گشته، بهترین پاسخ توسط مدیر انتخاب گردد. ارایه بهترین جواب، بدون بهره گیری از روش های علمی غیرممکن است. به دلایل فوق، نیاز به متخصصین برنامه ریز در بخش صنایع، ضروری است.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ،۱۳٩۱

(تعریف ، دروس تخصصی و اختیاری ، برنامه پیشنهادی ترم به ترم)

هدف از این گرایش، تربیت کارشناسانی است که می توانند با بکارگیری روش های سیستماتیک ومدلهای ریاضی، مسایل تصمیم گیری در سطح واحدهای صنعتی بزرگ و واحدهای خدماتی را تجزیه و تحلیل کرده، بهترین رهنمود را در استفاده از منابع موجود و عملکرد اجزای سیستم، ارایه دهند.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ،۱۳٩۱

دروس تخصصی گرایش ایمنی صنعتی

ایمنی در برق، اعلام و اطفاء حریق، دیگها و ظروف تحت فشار ، عوامل شیمیایی محیط کار ،حفاظت صنعتی (ایمنی صنعتی)، مهندسی احتراق، گاز رسانی،کارآموزی.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ،۱۳٩۱

گرایش ایمنی صنعتی

گرایش ایمنی صنعتی یکی ازگرایش های تازه تأسیس مهندسی صنایع درایران می باشد . تکنیک ایمنی صنعتی به وسیله ی مهندسین قابل اعتماد برای اولین بار دراواخرسال ۱۹۵۰میلادی جهت ارزیابی ایمنی سیستم های نظامی و تعیین مشکلات ناشی ازغیرنرمال کارکردن آنها پایه گذاری شدوبعد ازآن استفاده ازاین روش به سرعت افزا یش یافت،به طوری که در ایالات متحده ی آمریکا و فرانسه ازآن به ترتیب برای ارزیابی ایمنی هواپیماهای کنکورد وایرباس استفاده شد و بعدها نیزاین تکنیک به ارزیابی ایمنی صنایع هسته ای توسعه یافت . شاید تصوراینکه ایمنی وبهداشت حرفه ای می تواند نقش بسزایی در بهره وری بسیاری ازواحدهای صنعتی داشته باشد برای اکثرافراد مشکل باشد. بدیهی است با وجود تمام مزایا و منافعی که گسترش و توسعه صنعت برای نسل بشربه دنبال داشته است، سرمنشاخطرات ونارسائی های مختلف نیزبوده است که آمارنگران کننده وبعضاوحشتناک حوادث کوچک وبزرگ که هرلحظه درگوشه ای ازاین دنیای پهناور رخ می دهد بیان کننده ی همین امراست . این گرایش تلفیقی ازمهندسی و بهداشت می باشد ومهندسین این گرایش با کاهش آسیب هاوخطرات انسانی محیط کار،ماشین آلات، مواد خام ونظم ونظافت کارگاهی سعی بربهره ور کردن واحدهای صنعتی یک کارخانه را دارند . برای توضیح بیشترفرض کنیداگریک فرد درکارخانه دچارصدمه ای شود عواقبی همچون افسردگی فرد و سایر کارکنان،ازکارافتادگی، به وجود آمدن محدودیت های اقتصادی برای فرد، توقف دستگاه یا قسمتی که فرد مشغول است(حتی برای مدتی کوتاه )،افزایش مخارج (درمانی و تعمیری) آن واحد ودر نتیجه کاهش کیفیت و بهره وری را به دنبال دارد. ازاین رو توجه به اصول ایمنی و بهداشت حرفه ای اهمیت ویژه ای می یابد .(چون نتیجه تمام موارد فوق به افزایش بهره وری واحدهای صنعتی خواهد انجامید.) واهمیت نیاز به این گرایش درصنعت بیشتر روشن می شود.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ،۱۳٩۱

دروس تخصصی گرایش تکنولوژی صنعتی

ماشین های افزار، قیدوبندها (جیک و فیسکچر)،طراحی قالب٫ کنترل عددی،مونتاژمکانیکی، عملیات حرارتی،زبان تخصصی، پروژه، کارآموزی

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ،۱۳٩۱

گرایش تکنولوژی صنعتی

گرایش تکنولوژی صنعتی با بینش و دیدی فنی تر از گرایش قبلی به مسایل نگاه می کند. کارشناسان این رشته که از نظر فنی نزدیک تر به مهندسین مکانیک (مخصوصا گرایش ساخت و تولید) می باشند ،آگاه به مسایل بهینه سازی ساخت وساز و فراورده های صنعتی و نیز نگهداشت و راه اندازی فنی واحدهای اجرایی هستند.دارای توانایی هایی از قبیل انتقال و مدیریت تکنوژی همین طور حفظ وحراست از آن هستند که به مد د امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در جهت حفظ و نگهداشت نظام فنی و اجرایی گام برمی دارند ، با مدیریت تکنولوژی های در دسترس ، یا مواردی که در قالب انتقال تکنولوژی بده بستان می شود سعی در افزودن کمیت و کیفیت فراورده ها و نیز بهره برداری مؤثر از امکانات در دسترس دارند .با استفاده از تجهیزات کامپیوتری و مدارهای منطقی قادر هستند طیف وسیعی از خواست های اجرایی بشر را که بدلیل محدودیت های انسانی به سهولت قابل تحقق نمی باشند را عینیت بخشند.آنها ازمرحله ی طراحی یک ایده ونمونه سازی آن گرفته تا مرحله ی ساخت وتدارک ، امکانات تولید ، همین طورمدیریت مراحل اجرایی ، توان خدمت رسانی را دارند. ضمنا ضایعات ومنابع بروزآنها را شناسایی می کنند و می توانند تأثیرات گوناگون آنها را مورد سنجش و ارزیابی قراردهند در واقع هدف این گرایش تربیت تکنولوژیست های کارخانه است .

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ،۱۳٩۱

دروس تخصصی گرایش تولید صنعتی

زبان تخصصی،پروژه ی طراحی ایجاد صنایع، مهندسی فاکتورهای انسانی، برنامه ریزی تولید،برنامه ریزی وکنترل تولیدوموجودی، کاربرد کامپیوتر در مهندسی صنایع،برنامه ریزی نگهداری وتعمیرات، اصول مدیریت و تئوری سازمان،پروژه،کارآموزی.

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ،۱۳٩۱

گرایش تولید صنعتی

گرایش تولید صنعتی فن به کارگیری مهارتهای تکنیکی- اقتصادی و استفاده ی موثر و نظام یافته از نیروی انسانی، زمان، ماشین آلات، ساختمان و مواد به منظور تولید کالا با کیفیت مطلوب است. مهندس تولید صنعتی با استفاده از علوم مختلفی که کسب کرده قادر است با تجزیه و تحلیلی که پیرامون برنامه ریزی تولید، کنترل و مدیریت پروژه، کنترل کیفیت، بهبود کارایی تولیدو نیز طرح ریزی های گوناگونی که درواحدهای اجرایی انجام می دهد امکان موثر تر به تولید رسیدن فراورده ها یا عرضه مطلوب تر خدمات راپدید آورد انتخاب ترکیب مناسب ازمحصولات تولیدشده توسط یک کارخانه برای به حداکثر رساندن سود کارخانه، قسمت‌های مختلف یک کارخانه به چه ترتیبی ساخته شوند تا حداقل جابجایی مواد ومحصولات رابا حداقل ضایعات داشته باشند،تدابیرلازم برای ثبات کیفیت محصولات کارخانه ،برنامه ریزی و کنترل موجودی ها،کنترل کیفیت،راه های موثربه تولیدرسیدن فراورده ها یاعرضه مطلوب ترخدمات ازکارهایی است که یک مهندس تولید صنعتی می تواند انجام دهد او می تواند به گونه ای یک نظام اجرایی را برنامه ریزی کند که چند هدف متفاوت و گاه متضاد درقالبی بهینه تحقیق پیدا نماید . مثلاً قیمت هاکاهش یافته،ارزش افزوده بالا رفته،حمل ونقل ها کم شده موجودی های محدودتری ذخیره شده ودرعین حال قابلیت اطمینان بالا تری نیز برای حفظ رقابت پذیری وجود داشته باشددرواقع هدف این گرایش تربیت مدیران تولید واحدهای صنعتی است.

 

معصومه اکبری پور Masoomeh Akbaripoor ; ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ،۱۳٩۱